tytulowe

Zakończył się XVI Festiwal Nauki i Sztuki w Siedlcach. W tym roku festiwalowa publiczność miała możliwość uczestniczenia w 34 sesjach tematycznych przygotowanych przez Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny we współpracy z Collegium Mazovia Innowacyjną Szkołą Wyższą i 25 innymi instytucjami i organizacjami realizującymi cele edukacyjne. Dużym zainteresowaniem cieszyły się szczególnie zajęcia z pszczelarstwa, neurokognitywistyki, fizyki i astronomii, medycyny i etnografii. Oblegane było planetarium, zorganizowane w Muzeum Regionalnym w Siedlcach, przygotowane przez Siedleckie Towarzystwo Miłośników Astronomii, a sala gimnastyczna I LO im. Bolesława Prusa zamieniła się w sobotnie przedpołudnie w laboratorium, w którym można było zgłębiać tajemnice światła.

Tegoroczny festiwal wpisał się w obchody Międzynarodowego Roku Krystalografii i Roku Oskara Kolberga. Sesję naukową poświęconą kryształom ich różnorodności, naturze, zastosowaniu, uzupełniła wystawa „W niezwykłym świecie kryształów”. Pamięć o Oskarze Kolbergu uczczono wystawą przygotowaną przez pracowników Biblioteki Głównej UPH. Mówiono o „chlebie naszym powszednim”, jego wypieku i tradycjach z nim związanych. Ale nie tylko mówiono! Pajdy razowca z piekarni „Ratuszowa”, posmarowane smalczykiem z ziołowymi dodatkami, znikały szybko  ze stołów w festiwalowej kawiarence.  Do tego naturalny kwas chlebowy!!! Po takim poczęstunku można było z ochotą wziąć udział w warsztatach wycinankarskich trwających do późnego wieczoru.
Słowo przewodnie tegorocznej edycji Festiwalu to emocje. Emocje w sztuce, w przyrodzie, na festiwalowych pokazach filmowych przygotowanych przez germanistów i rusycystów, na wykładzie o pająkach mordercach i kanibalach … Były emocje przy klonowaniu genów i rozplątywaniu nici DNA na zajęciach z biologii molekularnej. Jak sobie radzić z emocjami? – praktycznych rad udzielali studenci ze Studenckiego Koła Naukowego Resocjalizacji i Profilaktyki Społecznej. Emocjonujący był spektakl teatralny przygotowany przez młodzież z I Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego pt. „Jezus żyje”. Emocje wyzwalały się na wykładach, pokazach, spotkaniach dyskusyjnych. Dla mnie bardzo ciekawe i emocjonujące było liczenie na japońskim sorobanie.

Wiele pozytywnych emocji wyzwoliło się w czasie sesji przygotowanej przez Polski Klub Ekologiczny – Koło „Podlasie”. Na tym spotkaniu z radością obejrzeliśmy film o walorach przyrodniczych rzeki Muchawki, naszej rzeki, którą Klub zgłosił w tym roku do konkursu „Rzeka Roku 2014”. Była to specjalna sesja, w czasie której prof. dr hab. Zygmunt Głowacki został uhonorowany godnością Członka Honorowego Polskiego Klubu Ekologicznego. Wzruszenie pojawiło się na twarzach wielu osób w czasie koncertu piosenek harcerskich przygotowanym przez uczniów Państwowego Gimnazjum nr 5 w Siedlcach. Chwile szczęścia (to szczególny stan emocjonalny) przeżywali tegoroczni laureaci Medalu Polskiej Niezapominajki. Było ich w sumie dziesięcioro. Otrzymali medale i dyplomy za prośrodowiskową społeczną pracę. W tej części festiwalu uczestniczyła Pani Prof. dr hab. Anna Stańczykowska-Piotrowska – honorowa przewodnicząca Kapituły niezapominajkowego medalu. Jesteśmy jej bardzo wdzięczni za to spotkanie, które opisując w języku emocji było przyjacielskie i bardzo radosne.

Wątki medyczne w programie tegorocznej edycji festiwalu dotyczyły zdrowia ludzi w starszym wieku. Na konferencji zorganizowanej w Collegium Mazovia mówiono o polityce senioralnej, perspektywach zdrowotnych do 2020 roku, opiece zdrowotnej ludzi starszych. Z tematyką zdrowia ludzi starszych korespondowała wcześniej przeprowadzona sesja humanistyczna pod hasłem „Różne oblicza starości utrwalone w literaturze i języku”. Podsumowanie tematyki medycznej w programach dotychczasowych 15-tu edycji uświadomiło wszystkim, że Festiwal Nauki i Sztuki ma liczące się osiągnięcia w promocji zdrowia.
Do bardzo ciekawych zaliczyć należy wykłady o „żołnierzu w przyrodzie” porównanym przez wykładowcę do „słonia w składzie porcelany”, o „kodach architektury siedleckiej” i o „pilotach kamikadze” ubranych w hełmy dla własnego bezpieczeństwa – w tej pozornej sprzeczności ukryta była spora porcja ekonomicznej wiedzy.  Najmłodsi uczestnicy festiwalu, bo przecież o nich nie wolno zapomnieć, uczestniczyli licznie w interesujących zajęciach np. „Mój przyjaciel  jest niepełnosprawny” i warsztatach, które przygotowywały przedszkolaków do pokonywania nieśmiałości. A „podróże banana?” – to bardzo ciekawa propozycja edukacji globalnej dla uczniów klas 1-3. Przyszli, pilnie słuchali i wyszli bardzo zadowoleni.

Ten festiwal przekonał wielu, że chemia jest interesująca i bardzo przydatna w codziennym życiu oraz że Walt Disney był wielkim kreatorem, a marzenia mają głęboki sens.

Festiwal zakończył się. To co zostało zapisane w programie udało się zrealizować. Choć część programowych propozycji była związana ze starością, to jednak był to festiwal, na którym dominowała młodość: młodzi pracownicy nauki, młodzież licealna i gimnazjalna w charakterze wykładowców, młodzieżowa widownia. Siwizna była widoczna na niejednej głowie, ale przecież każdy, kto zasiada w uniwersyteckiej auli, aby się doskonalić, niezależnie od numeru pesel jest człowiekiem młodym. Szczególnie miłe było to, że w salach dydaktycznych pojawiały się rodziny. Było to żywym potwierdzeniem festiwalowego hasła: „Nauka scala rodziny. Nauka łączy pokolenia. Nauka czyni człowieka wolnym”.

Wszystkim osobom, instytucjom i organizacjom, które wniosły swój wkład w przygotowanie programu i przeprowadzenie imprezy składam serdeczne podziękowanie. Dziękuję naukowym patronom: Radzie Upowszechniania Nauki przy Prezydium PAN i Siedleckiemu Towarzystwu Naukowemu.  Z wdzięcznością będziemy wspominać mecenasów i darczyńców naszego przedsięwzięcia: Miasto Siedlce, Firmę Blirt i piekarnię „Ratuszowa”.

Do zobaczenia za rok, na kolejnej XVII edycji Festiwalu Nauki i Sztuki w Siedlcach, planowanej na 15-18 października 2015 roku.

W imieniu organizatorów
Ryszard Kowalski

Fotogaleria

 

UWAGA: Więcej zdjęć dostępnych jest w pliku ZIP (objętość 36 MB).Organizatorzy:

Uniwersytet w Siedlcach logo Muzeum Regionalne w Siedlcach logo Akademia Nauk Stosowanych Mazovia - logo


Partnerzy:

Festiwal Nauki Warszawa - logo  Biblioteka pedagogiczna im Heleny Radlińskiej w Siedlcach - logo Naiad Water Investments Sp. z o.o. Usługi informacyjne - logoKoło Podlasie w Siedlcach, Polski Klub Ekologiczny - logo II Liceum Ogólnokształcące im. Św. Królowej Jadwigi w Siedlcach - logo I Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny - logo Nadleśnictwo Siedlce - logo Uczelniany Ośrodek Kultury - logo Instytut Kultury Regionalnej i Badań Literackich im. Franciszka Karpińskiego - logoADN Instytut - Ambicja, Doświadczenie, Nowoczesność - logoOerlemans Foods Polska Sp. z o. o. - logoDLF Seeds s.r.o. - logo