VIII edycja Festiwalu Nauki i Sztuki

Laureaci konkursu fotograficznego i plastycznego

Wyniki konkursu fotograficznego pt. „Harmonia przyrody”

Prace nagrodzone:
1. Daniel Głuchowski   - „Różnorodność”
2. Joanna Wojtczuk    - „Świt nad Narwią”
3. Paweł Wojtecki        - „Jesienny poranek nad Górnym Zalewem Rawskim”

Prace wyróżnione:
1. Marta Wojtczuk                 - „Okno na świat”
2. Jan Pytliński             - „Droga do Starej Rawy”
3. Jolanta Stanicka                 - „Lustrzane odbicia w wodach rzeki Liwiec”
4. Anna Jedlak              - „Przy pomoście”
5. Ewelina Zychowicz   - „Starorzecze Wisły”
6. Iwona Wereda           - „Przełom Witówki”
7. Aleksandra Kowalska        - „Nad Utratą”
8. Magdalena Mirońska          - „Baśń zimowa”
9. Anna Szymańska      - „Nad Cetynią”
10. Tomasz Nowacki    - „Widok z góry zamkowej w Drohiczynie”Wyniki konkursu plastycznego pt. „Urzekające piękno”

Prace nagrodzone:
1. Sylwia Jackiewicz - „Mazowiecka chata”
2. Grażyna Formella     - „Słoneczne drzewa”
2. Wanda Górecka -        - „Wiosenne roztopy na drodze”
3. Agnieszka Woltańska- „Wodospad”
3. Feliksa Wyżywniak   - „Pejzaż wiejski”
3. Eugenia Parafianowicz- „Rodzinne strony – brzozowy zagajnik”

Prace wyróżnione:
1. Monika Bieńkowska - „Urzekające piękno”
2. Katarzyna Bartosiak –  „Łąki nad Gawrońcem”
3. Marlena Mularzuk - „Urzekające piękno”
4. Daria Dybciak - „Westchnienie lata”
5. Magdalena Powierża – „Grążele”
6. Oleg Dziąg - „Urzekające piękno”
7. Ewelina Stachura - „Barwy zachodu”
8. Kamil Kryński - „Rodzina pustułek”
9. Olga Prachnio  - „Motyl”
10. Monika Brodzik - „Szop pracz uśmiechnij się”


Wręczenie nagród i dyplomów odbędzie się zgodnie z programem Festiwalu 13.października 2006 r. w auli Instytutu Biologii Akademii Podlaskiej w Siedlcach przy ul. Prusa 12, w godzinach 12:50 – 14:30. Organizatorzy serdecznie zapraszają do uczestnictwa w festiwalowych wykładach rozpoczynających się w tym dniu od godziny 10:00. Zapraszamy także na inne imprezy edukacyjne odbywające się w ramach Festiwalu  w dniach 12 – 15 października 2006 r. Program jest zamieszczony w internecie, na plakatach i ulotkach oraz w regionalnych gazetach. Spotkajmy się na Festiwalu, aby przeżyć intelektualną przygodę.

Zainteresowanym możemy przesłać program w wersji elektronicznej. Wystarczy do nas napisać: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. . Na ten adres można także wysłać potwierdzenie uczestnictwa w Festiwalu. Mile widziane.

Z pozdrowieniem Ryszard Kowalski

W dniach 12 - 15 października 2006 r. zostanie zorganizowany VIII Festiwalu Nauki i Sztuki w Siedlcach
Tematyka tegorocznych festiwalowych konkursów będzie zdominowana przez krajobraz. Procesy przyrodnicze i działalność człowieka sprawiają, że poszczególne fragmenty Ziemi tak bardzo różnią się od siebie. Rzeźba powierzchni, płynące i stojące wody, gleby, klimat rośliny i zwierzęta składają się na przecudną architekturę przyrody, czasami wzbogaconą, ale jednak w większości przypadków zeszpeconą przez wytwory ludzkiej myśli. Krajobraz - ogromna wartość niematerialna, obiekt tęsknoty w chwilach rozłąki lub coś bardzo powszedniego, czego się nawet nie zauważa w codziennej pogoni za pieniędzmi potrzebnymi jednym na chleb i skromne utrzymanie rodziny, a innym na kolejny luksusowy przedmiot zaspakajający życiową próżność i wydumane, nierzeczywiste potrzeby. Krajobraz, fizjonomia wycinka powierzchni Ziemi lub jak to się naukowo określa fizjocenoza – to główne hasło tegorocznych konkursów wplecionych w blok przyrodniczy VIII Festiwalu Nauki i Sztuki, któremu będzie patronował Minister Środowiska. Temat ważny, o czym świadczy chociażby to, że nasz kraj jest sygnatariuszem Europejskiej Konwencji Krajobrazowej (Florencja, 2000 r.).

Zatrzymaj się na chwilę, rozejrzyj dokoła, poszukaj piękna w środowisku, które Cię otacza. Pomyśl, co możesz zrobić, aby było jeszcze ładniej w Twojej „Małej Ojczyźnie”. Utrwal urok miejsca, które Cię zachwyciło w postaci obrazu malowanego pędzlem, obiektywem aparatu lub wierszowaną strofą. Wspaniałe wytwory swego talentu zgłoś do konkursu. Nie obiecujemy wartościowych nagród, bo nie o to tu chodzi. Ci, którzy liczą na zdobycie cennych rzeczy, niech szukają szczęścia gdzieś indziej, gdyż do nas po prostu nie pasują. My obiecujemy, że każdy Autor zostanie dostrzeżony i stosownie do osiągniętego wyniku uhonorowany. Prace fotograficzne i obrazy wyeksponujemy w cieszącej się sławą Galerii Akademickiej, gdzie będą radować i otwierać oczy zwiedzającym, a wiersze trafią "pod strzechy" w postaci ładnie wydanego tomiku sławiącego nazwiska ich autorów. Czy to nie znaczy więcej niż kolejna rzecz, których mamy i tak już wiele, i które po chwilowej fascynacji przechodzą w zapomnienie, a nawet lądują na hałdach wysypisk?
Chętni do udziału w konkursowych zmaganiach powinni przestrzegać następujących zasad związanych z poszczególnymi kategoriami festiwalowych konkursów:

1. "Harmonia przyrody" - konkurs fotograficzny, którego celem jest zwrócenie uwagi na piękno mazowieckich i podlaskich krajobrazów. Ogłaszając ten konkurs chcemy skierować oczy społeczeństwa na architekturę przyrody, powiązanie różnych jej elementów w spójną całość, wywołać emocjonalną zadumę wzmacniając motywację do ochrony wartości, którą tak łatwo jest utracić. Przyjmowane będą prace indywidualne, opatrzone tytułem, w formacie 25x38 cm (wymóg Galerii Akademickiej). Jeden autor może przedstawić do 3 zdjęć, jednak każde z nich będzie oceniane oddzielnie.

2. "Urzekające piękno" - konkurs malarski, którego celem jest uwrażliwienie na piękno naturalnej przyrody i zachęcenie do wyrażania tego piękna, odczuwanego subiektywnie, różnymi technikami malarskimi. Przyjmowane będą wyłącznie zatytułowane prace indywidualne, w formacie zbliżonym do 25x40 cm. Każdy autor może przedstawić do oceny nie więcej niż 2 obrazy.

3. "Widzę i opisuję, bo ..." - konkurs poetycki na wiersz napisany pod wpływem przeżyć i zauroczenia rodzimymi naturalnymi krajobrazami. Prace należy złożyć w formie wydruku i dodatkowo na dyskietce lub płycie, zapisane w programie WORD (czcionka 12 pkt., Times New Roman). Nagrodzone i wyróżnione utwory zostaną opublikowane w postaci tomiku ilustrowanego zdjęciami i obrazami z dwóch pierwszych konkursów. Tomik poezji będzie dostępny w czasie trwania Festiwalu. Przewidywane jest spotkanie autorskie, w specjalnym bloku humanistycznym, zorganizowanym z okazji "Roku języka polskiego – 2006", połączone z recytacją nagrodzonych i wyróżnionych utworów. Należy składać wyłącznie prace własne, aby nie narazić się na konsekwencje związane z nieprzestrzeganiem praw autorskich i popełnieniem plagiatu. Każdy autor może złożyć nie więcej niż 3 wiersze.

4. "Słowne igraszki, czyli ekologiczne fraszki" - konkurs na fraszkę o tematyce przyrodniczej, którego celem jest zainteresowanie ekologią i zwrócenie uwagi na bardzo szerokie wykorzystanie przymiotnika "ekologiczny" w różnych kontekstach i dziedzinach ludzkiej działalności: ekologiczna żywność, rolnictwo, pojazdy, paliwa, ubiory, fryzury itd. itp. Wszystko to może stać się tematem słownych igraszek i napisania "ekologicznych fraszek". Obowiązują takie same zasady jak przedstawione w punkcie 3.

Podpisane prace konkursowe, z wszystkich kategorii, należy składać w sekretariacie Instytutu Biologii Akademii Podlaskiej, przy ul. Prusa 12, 08-110 Siedlce w nieprzekraczalnym terminie do dnia 8. 09. 2006 r.

W konkursach mogą wziąć udział wszyscy miłośnicy przyrody niezależnie od tego ile mają lat. W razie potrzeby organizatorzy przewidują możliwość wprowadzenia kategorii wiekowych.

Komunikat o wynikach konkursu zostanie ogłoszony na stronie internetowej Instytutu Biologii http://www.ib.ap.siedlce.pl i w aktualnościach na stronie głównej Akademii Podlaskiej http://www.ap.siedlce.pl. Laureaci zostaną dodatkowo powiadomieni telefonicznie, dlatego wszystkich autorów prosi się o podanie numeru telefonu kontaktowego lub adresu e-mailowego. Oficjalne ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi w trakcie trwania imprezy. Szczegóły zostaną podane na plakatach i w informacjach prasowych poprzedzających festiwal. Symboliczne nagrody zostaną ufundowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie i innych sponsorów imprezy i wręczone w czasie trwania Festiwalu. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zatrzymania prac konkursowych i wykorzystywania ich w celach edukacyjnych.

O dodatkowe informacje w sprawach dotyczących konkursów można także zwrócić się z zapytaniem za pośrednictwem poczty elektronicznej: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonu: (025) 6431206, 0602688622

Zapraszam do aktywnego uczestnictwa w VIII Festiwalu Nauki i Sztuki w Siedlcach. Proszę jednocześnie osoby, do których trafi ta informacja, o poinformowanie swoich bliskich i znajomych. Niech będzie nas jeszcze więcej niż w latach ubiegłych. Połączmy się w długi łańcuch ludzi kochających przyrodę, ceniących naukę i sztukę.

Siedlce, 20.02.2006r.

Organizator - dr Ryszard Kowalski

Zaprojektowany przez rzeźbiarza w sposób niezwykle skromny, lecz wyrazisty, wykonany nie z cennego kruszcu w państwowej mennicy, ale z mosiądzu w prostej rzemieślniczej manufakturze, umieszczony na drewnianej podstawce, ręcznie wykonanej przez artystę z kawałków odpadowego drewna. "Medal Mazowieckiej Niezapominajki", bo o nim mowa, ustanowiony został przez przyrodników, wypływa z ich serc i razem z podziękowaniami trafia do tych osób, które z ogromnym poświęceniem i pasją realizują ważne sozologiczne cele. To niesamowite, że niebieski niepozorny kwiatek urósł dziś do rangi symbolu skupiającego ludzi wokół ważnych spraw związanych z ochroną przyrodniczego i kulturowego dziedzictwa. Tak jak pomarańczowy kolor skutecznie zjednoczył naszych wschodnich sąsiadów w dążeniach do demokratycznego państwa, tak z niebieskimi kwiatkami należy wiązać dziś nadzieję na pomyślną ewolucję, a może nawet rewolucję w świadomości ekologicznej naszego społeczeństwa. Można w to wierzyć, gdyż niezapominajkowy program edukacyjny jest już dziś z powodzeniem realizowany we wszystkich zakątkach Polski. Gwarancją tego, że w dalszym ciągu będzie się rozwijał z pożytkiem dla przyrody i wszystkich jej użytkowników jest to, że niezapominajka zakorzeniła się na dobre w sercach wielu ludzi w różnym wieku i kwitnie w nich oddziałując na umysły i skłaniając do społecznej proekologicznej aktywności.

Siedlce w sposób szczególny zaznaczone są na niezapominajkowej mapie kraju. To w Instytucie Biologii Akademii Podlaskiej, przy wsparciu ZO LOP w Siedlcach, powstał przed czterema laty pomysł ustanowienia medalu, dla honorowania ludzi i instytucji za przejawianie inicjatywy i społeczną pracę, dla wyrażania uznania, podtrzymania motywacji i odbudowywania społecznych wzorców i autorytetów. Okazją do jego wręczania jest corocznie organizowany Festiwal Nauki i Sztuki z bogatym programem przyrodniczym.

W czasie VIII Festiwalu Nauki i Sztuki w Siedlcach, dokładnie 14 października 2006r. w godzinach przedpołudniowych, po raz czwarty zostaną wręczone "Medale Mazowieckiej Niezapominajki". Kandydatami do tego zaszczytnego wyróżnienia, mogą być osoby, organizacje i instytucje, które swoją inicjatywą i działaniem, przyczyniły się w danym roku w znaczący sposób do ochrony środowiska przyrodniczego. Od 2005 r. Kapituła rozpatruje także w wyjątkowych przypadkach wnioski dotyczące osób zmarłych.
Wnioskodawcą może być indywidualna osoba, organizacja społeczna, instytucja. Kandydatów zgłaszać mogą wszyscy baczni obserwatorzy życia społecznego i zmian zachodzących w środowisku przyrodniczym. Wnioski składane na piśmie rozpatruje kapituła medalu, pracująca pod kierunkiem prof. dr hab. Anny Stańczykowskiej Piotrowskiej. Laureaci zapraszani są na Festiwal Nauki i Sztuki odbywający się w Siedlcach, gdzie w miłej oprawie artystycznej i w obecności wielu znaczących osób pełniących ważne funkcje społeczne, otrzymują medal i pamiątkowy dyplom, którego wierszowana treść brzmi następująco: Tym, co z zapałem pracują, sprzątają, uczą się, sadzą drzewa, innych zachęcają, Potrafią się zachwycić, mimo złej pogody, liściem drżącym na wietrze, zapachem przyrody. Tym, co w wysiłkach nigdy nie ustają, Mazowieckiej Przyrodzie serce swe oddają
W bieżącym roku wnioski można składać do dnia 1 września 2006. Powinny być one krótkie (nie więcej niż jedna strona) i zawierać oprócz syntetycznego opisu ochroniarskich dokonań, dokładny adres kandydata, koniecznie numer telefonu lub adres poczty elektronicznej i podstawowe informacje umożliwiające kontakt z wnioskodawcą. Na zgłoszenia czekamy pod adresem: Akademia Podlaska, Instytut Biologii, ul. B. Prusa 12, 
08-110 Siedlce, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. . Więcej informacji można uzyskać pod telefonem: 0602688622.

Szanujmy przyrodę, nagradzajmy osoby, które pracują na jej rzecz.

Wybicie Medalu i wykonanie drewnianych podstawek finansowane jest z dotacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Dziękujemy.

Organizator - dr Ryszard Kowalski

Czwartek, 12.10.2006, Sala Biała MOK, ul. Pułaskiego 6

15:00 – 15:50 dr Halina Galera, Uniwersytet Warszawski, Zakład Botaniki Środowiskowej: Używki roślinne – magia, moc i ... przekleństwo.

Żyj czekoladowo! Popołudnie z Terravitą.

Limitowana liczba miejsc. Zapisy pod telefonem 025 6322750, 0602688622

16:00 – 16:45 Dorota Weres, Specjalista ds. Public Relations Terravita: Od kakao do tabliczki – jak powstaje czekolada? Czekoladowy biznes. Czekoladowa przeszłość i przyszłość.
16:45 – 17:30 Regina Górska, Kierownik Działu Rozwoju Technologii i Odbioru Jakości Terravita: Czy czekolada jest zdrowa? Wartości odżywcze czekolady.

Degustacja czekoladowych specjałów Terravity.

Jak popularyzować naukę?
18:00 – 21:00 Prezentacje i dyskusja prowadzona przez red. Krzysztofa Michalskiego – dyrektora Redakcji Naukowej Polskiego Radia i red. Elżbietę Strucką.
Tezy do rozwinięcia w grupach problemowych:
Jak kształtują się relacje mediów i środowisk naukowych?
Problemy przekazu i transformacji wiedzy.
Jakie są wymagania młodych słuchaczy?
Czy przyrodnicze audycje cieszą się zainteresowaniem?
Ekologia na falach eteru.
Ewolucja form radiowych.
Programy naukowe w TV.

Piątek, 13.10.2006 (przed południem). Aula Instytutu Biologii AP, ul. Prusa 12,

„Rok języka polskiego – 2006” – inicjatywa Senatu RP

10:00 – 11:30prof. dr hab. Andrzej Markowski, Uniwersytet Warszawski, Przewodniczący Rady Języka Polskiego – Najnowsze tendencje we współczesnej polszczyźnie.
11:45 – 12:30 ks. mgr Wiktor OjrzyńskiEtos zawodu leśnika na tle literatury leśnej.
12:30 – 12-50 Występy artystyczne uczniów ze Szkoły Podstawowej w Kałuszynie pt. „Dlaczego w mieście nie pachnie wiosną? (Zespół „Skrzacik”) i „Ekologiczny rap” (Szkolne Koło LOP)
12:45 – 14:30 podsumowanie konkursów VIII Festiwalu Nauki i Sztuki (recytacja nagrodzonych wierszy i fraszek, promocja tomików poezji).
Zakłada się, że przy dużej liczbie nadesłanych prac malarskich i fotograficznych, ich wystawa będzie zorganizowana w Akademickiej Galerii Fotografii Akademii Podlaskiej przy ul. Sienkiewicza 51. Jeśli liczba prac będzie niewystarczająca do zapełnienia całej Galerii, prace będą wyeksponowane w budynku Instytutu Biologii przy ul. Prusa 12. Ostateczna decyzja w tej sprawie będzie podana w terminie późniejszym za pośrednictwem internetu na stronie Festiwalu Nauki i Sztuki
www.ap.siedlce.pl / w aktualnościachPiątek, 13.10.2006 (po południu) Muzeum Regionalne w Siedlcach,

ul. Piłsudskiego 1

„Nauka dla zdrowia i urody”

16:00 – 16:45 Małgorzata Bącik: Kolorowa Jesień z Oriflame. Prezentacja multimedialna, pokaz makijażu, fachowe porady kosmetyczne, testery produktów, konkursy, nagrody.
Całość poprowadzi kosmetyczka firmy Oriflame – Monika Fruga.

17:00 – 19:00 dr Leszek Marek Krześniak, Gabinet Medycyny Naturalnej, Warszawa:
Bądź zdrów!

 • Antyoksydanty roślinne w profilaktyce chorób cywilizacyjnych.
 • O roślinach i innych preparatach naturalnych pobudzających procesy regeneracji skóry i opóźniających procesy starzenia się ludzi.
 • O zaletach czekolady w profilaktyce chorób i dla urody w postaci maseczek kosmetycznych
 • Rękawice biologiczne SECOSAN i SECOL – skuteczna ochrona skóry przed wodą i rozpuszczalnikami organicznymi.

Autor wykładu zaprasza dodatkowo na wystawę fotograficzną pt. "Zielnik lekarski".

Sobota, 14.10.2006 (przed południem) aula Instytutu Biologii AP,

ul. Prusa 12

9:00 – 10:00 – część oficjalna Festiwalu. Wystąpienia gości, patronów honorowych. Wręczenie Medali Mazowieckiej Niezapominajki.
Wszystko o krajobrazie
10:15 – 10: 45 prof. dr hab. Jan Szyszko, Minister Środowiska: Ochrona krajobrazu w Polsce jako jeden z priorytetów pracy Ministerstwa Środowiska.
11:00 – 11:45 prof. dr hab. Jan Żelazo, SGGW w Warszawie; Woda w krajobrazie.
12:00 – 12:25 mgr Marcin Ilczuk, mgr inż. Mirosław Rzępała, Towarzystwo Przyrodnicze „Bocian”: Programy TP „Bocian” służące ochronie krajobrazu. Po prezentacji w sali nr 34 odbędą się zajęcia warsztatowe, nt. Jak opracować i wdrożyć projekt ochrony przyrody?
12:30 – 13:45 dr Marek Ostrowski, Uniwersytet Warszawski: Krajobrazy z lotu orła.
14:00 – 14:45 dr Andrzej Michałowski: Społeczne uwarunkowania ochrony krajobrazu.
14:50 – 15:30 mgr Sławomir Kordaczuk, Muzeum Regionalne w Siedlcach: Krajobraz kulturowy Mazowsza i Podlasia.

Imprezy towarzyszące w klubie Instytutu Biologii Akademii Podlaskiej
przy ul. Prusa 12:
Wystawa pt. „Pejzaże znad Bugu” przygotowana przez Nadbużański Park Krajobrazowy.
Warsztaty rękodzieła artystycznego prowadzone przez twórców ludowych z terenu Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego (NPK) i z „Domu nad Stawami” w Siedlcach:

 • Iwonę Kurełek (NPK) – Zrób sam koszyk z wikliny!
 • Małgorzatę Pepłowską (NPK)– Wyczarowane z bibuły i wełny.
 • Grażynę Frączek (NPK) – Świece, które zdobią.
 • Feliksę Wyżywniak (Dom nad Stawami)– Słomą malowane.
 • Danutę Krasuską (Dom nad Stawami) – Jak zamienić liście w kwiaty?.

Zapraszamy ponadto do stoisk promocyjnych organizacji proekologicznych i wydawnictw przyrodniczych w holu Instytutu Biologii. Ze względu na druk programów z wyprzedzeniem czasowym w stosunku do terminu Festiwalu, przewiduje się, że oferta imprez dodatkowych będzie znacznie szersza. Szczegóły w internecie.Sobota, 14.10.2006, Sala Biała MOK, ul. Pułaskiego 6Festiwalowy wieczór pod patronatem

Krośnieńskich Hut Szkła KROSNO S.A.

„Trzydzieści lat minęło, jak jeden dzień” – Jubileusz XXX lecia Wydziału Rolniczego Akademii Podlaskiej

Limitowana liczba miejsc. Zapisy pod telefonem 025 6322750, 0602688622

16:00 – 16:45 prof. dr hab. Bogumił Leszczyński, Katedra Biochemii AP: Odkrywanie tajemnic życia.
16:50 – 17:10 prof. dr hab. Piotr Guliński – Dziekan Wydziału Rolniczego AP – „Sylwetka Jubilata – XXX lat Wydziału Rolniczego AP”. Prezentacja dorobku Wydziału Rolniczego Akademii Podlaskiej.
17:15 – 17:50 Wręczenie Nagród „Złotego Jacka 2006” - prof. Piotr Matusak, prezes Siedleckiego Towarzystwa Naukowego.
17:50 – 18:10: Tomasz Łucek, Z-ca Dyrektora ds. Marketingu KHS KROSNO S.A. „Szklany interes”. Prezentacja Krośnieńskich Hut Szkła KROSNO S.A.
18:10 – 20:00 Jerzy Plewa, ekspert: Czy winorośl zmieni polskie rolnictwo i tradycyjny wiejski krajobraz?

Niedziela, 15.10.2006, Aula Instytutu Biologii AP, ul. Prusa 12.

„I ty możesz potrzebować pomocy i ty możesz pomóc innym”

9:30 – 10:15 dr Paweł Żuk, Centrum Medyczno-Diagnostyczne Sp. z o.o. „CENTRUM”: Trzy minuty decydujące o życiu.
10:15 – 10:55 Jerzy Owsiak i współpracownicy WOSP: Popularyzacja nauki pierwszej pomocy na przykładzie programu edukacyjnego „Ratujemy i uczymy ratować”
11:00 – 11:20 Prezentacja Grupy Ratownictwa PCK.
11:30 – 12:15 prof. dr hab. n. med. Andrzej Wojtczak, Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Siedlcach: Zdrowie publiczne a zdrowie społeczeństwa.

Niedziela, 15.10.2006, Hala Sportowa przy ul. Prusa 6.

11:45 – 15:00zajęcia praktyczne, symulacje i pozoracje poświęcone nauce udzielania pierwszej pomocy z udziałem Fundacji WOSP Jurka Owsiaka, Warszawskiej i Siedleckiej Grupy Ratownictwa PCK, pracowników Centrum Medyczno Diagnostycznego CENTRUM, Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Siedlcach, pracowników Stacji Ratownictwa Medycznego MEDITRANS w Siedlcach i Zespołu Medycznych Szkół Policealnych w Siedlcach.
Minimum teorii – maksimum praktyki. Przyjdź. Spotkaj się ze specjalistami. Weź szkoleniowe broszury. Naucz się udzielać pierwszej pomocy pod okiem doświadczonych specjalistów. I ty możesz potrzebować pomocy i ty możesz pomóc innym!
Wystarczy przyjść, aby dowiedzieć się o:

 • Zasadach udzielania pierwszej pomocy w różnych sytuacjach życiowych
 • Współczesnych zagrożeniach zdrowia i życia
 • Funkcjonowaniu ratownictwa medycznego?
 • Obowiązku udzielenia pierwszej pomocy?
 • Nowoczesnym sprzęcie ratującym życie.
 • Wyposażeniu i funkcjonowaniu karetki pogotowia.
 • Wyposażeniu i funkcjonowaniu ambulansu służącego krwiodawstwu.

Uwaga!!! W tym dniu wszyscy chętni będą mogli oddać krew i dobrowolnie złożyć bezcenny dar ratujący ludzkie życie. Przed halą sportową będzie ustawiony specjalny ambulans. Zachęcamy, prosimy, dziękujemy!

Z tym punktem Festiwalu związane będą stoiska medyczne, na których można będzie zbadać stan swojego zdrowia i zasięgnąć porad medycznych.

W czasie niedzielnego festiwalowego spotkania odbędzie się Inauguracja XV Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w naszym regionie.
Organizatorzy przygotowali ponadto wiele niespodzianek. Warto w czasie całego Festiwalu być z nami. Zapraszamy i informujemy, że wszystkie spotkania, wykłady, pokazy i ćwiczenia są bezpłatne.

Uwaga!
1. Czas podany w programie należy traktować jako orientacyjny. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo, w uzasadnionych przypadkach, do niewielkich przesunięć w programie i w związku z tym proszą o przychodzenie z wyprzedzeniem czasowym na wybraną imprezę (około 15 minut). Czas podany w programie należy zatem traktować jako orientacyjny.
2. Po każdym wykładzie (prezentacji) przewidziane są zajęcia warsztatowe lub dyskusje w małych liczbowo grupach osób szczególnie zainteresowanych z wykładowcami zaproszonymi na Festiwal, którzy pozostaną do dyspozycji uczestników Festiwalu w wymiarze czasowym równym 3 godz. dydaktycznych. Zajęcia te będą organizowane w kawiarence festiwalowej lub w innych salach wskazywanych przez organizatorów.

Autor programu i organizator imprezy: dr Ryszard Kowalski

Zapraszamy do naukowych dyskusji w kawiarence festiwalowej.
Adres organizatora: Instytut Biologii AP, ul. B. Prusa 12, 08-110 Siedlce
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel. (025) 6431201, fax. (025) 6431338, kom. 0602688622
www.ap.siedlce.pl aktualności / Festiwal Nauki i Sztuki

Komitet honorowy Festiwalu: prof. Michał Seweryński - Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prof. Jan Szyszko - Minister Środowiska, Posłanka Stanisława Prządka, Poseł Grzegorz Skwierczyński, Poseł Marek Sawicki, Tomasz Koziński - Wojewoda Mazowiecki, Adam Struzik -Marszałek Województwa Mazowieckiego, ks. prof. Zbigniew Kiernikowski - Biskup Siedlecki, prof. Magdalena Fikus - przewodnicząca Rady Naukowej Festiwalu Nauki w Warszawie, prof. Maciej Geller – dyrektor Festiwalu Nauki w Warszawie, prof. Edward Pawłowski - rektor Akademii Podlaskiej w Siedlcach, prof. Antoni Jówko – prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą AP, prof. Mariusz Bednarek - Rektor Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Siedlcach, ks. dr Grzegorz Stolarski - rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Siedlcach, prof. Józef Krajewski - rektor Wszechnicy Mazurskiej w Olecku, prof. Piotr Guliński – dziekan Wydziału Rolniczego AP, prof. Piotr Matusak – prezes Siedleckiego Towarzystwa Naukowego, Elżbieta Lanc – prezes Zarządu WFOŚiGW w Warszawie, Zdzisław Sawicki – przewodniczący Rady Nadzorczej Krośnieńskich Hut Szkła KROSNO S.A., dr Grzegorz Tyszko – Mazowiecki Kurator Oświaty, dr Mirosław Symanowicz – Prezydent Miasta Siedlce, dr Henryk Brodowski – Starosta Siedlecki, Krystyna Paczuska – Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach, Andrzej Matuszewicz – dyrektor Muzeum Regionalnego w Siedlcach, Dorota Starczewska – Dyrektor Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego, Wojciech Kaszyński – dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Siedlcach, Jan Hawrylewicz, Bożena Borkowska – Mazowiecka Izba Rolnicza o/Siedlce.

Media informujące o Festiwalu: Tygodnik Siedlecki, Podlaskie Echo Katolickie, Życie Siedleckie, Telewizja Siedlce, Kurier Siedlecki, Katolickie Radio Podlasie, Radio dla Ciebie, TVP – 3, Telewizja Siedlce, serwis internetowy www.laboratoria.net.pl

Organizatorzy Festiwalu: Akademia Podlaska w Siedlcach, Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Siedlcach.

Współorganizatorzy i firmy współpracujące z Festiwalem: ZO LOP w Siedlcach, Nadbużański Park Krajobrazowy, Terravita, Oriflame, Towarzystwo Przyrodnicze „Bocian”, Dom Pomocy Społecznej „Dom Nad Stawami” w Siedlcach, Krośnieńskie Huty Szkła KROSNO S.A., Fundacja WOŚP Jerzego Owsiaka, Mazowiecki Zarząd Okręgowy PCK w Warszawie i Zarząd Rejonowy PCK w Siedlcach z Grupą Ratownictwa PCK, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie, Centrum Medyczno Diagnostyczne S-ka z. o.o. CENTRUM, Stacja Ratownictwa Medycznego MEDITRANS w Siedlcach, Zespół Medycznych Szkół Policealnych w Siedlcach, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Siedlcach, Gabinet Medycyny Naturalnej w Warszawie, Nadleśnictwo Siedlce, Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach, Muzeum Regionalne w Siedlcach, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Siedlcach, Siedleckie Towarzystwo Naukowe, Mazowiecka Izba Rolnicza o/Siedlce.

Główny Sponsor Festiwalu od 1999 roku: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.


Organizatorzy:

Uniwersytet w Siedlcach logo Muzeum Regionalne w Siedlcach logo Akademia Nauk Stosowanych Mazovia - logo


Partnerzy:

Festiwal Nauki Warszawa - logo  Biblioteka pedagogiczna im Heleny Radlińskiej w Siedlcach - logo Naiad Water Investments Sp. z o.o. Usługi informacyjne - logoKoło Podlasie w Siedlcach, Polski Klub Ekologiczny - logo II Liceum Ogólnokształcące im. Św. Królowej Jadwigi w Siedlcach - logo I Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny - logo Nadleśnictwo Siedlce - logo Uczelniany Ośrodek Kultury - logo Instytut Kultury Regionalnej i Badań Literackich im. Franciszka Karpińskiego - logoADN Instytut - Ambicja, Doświadczenie, Nowoczesność - logoOerlemans Foods Polska Sp. z o. o. - logoDLF Seeds s.r.o. - logo