„Wiedza jest drugim Słońcem dla tych, którzy ją posiadają”
Heraklit z Efezu
Zaczęło się w 1999 r. Wiosną do Instytutu Biologii przyjechała prof. Magdalena Fikus z IBB UW w Warszawie, aby przeprowadzić zlecane jej corocznie zajęcia z genetyki ze studentami studiów podyplomowych. W czasie przerwy między wykładami, w rozmowie przy herbacie, Pani Profesor z wielkim entuzjazmem opowiadała o swojej nowej pasji - popularyzacji wiedzy w formie Festiwalu Nauki. Właśnie wtedy, jako przewodnicząca rady programowej, była w trakcie przygotowań do trzeciej warszawskiej edycji tej imprezy, której rodowodu należy doszukiwać się w Edynburgu, gdzie wiele lat wcześniej zaczęto organizować cieszący się wielkim zainteresowaniem społeczeństwa Science Festiwal. Decyzja o zorganizowaniu polskiego odpowiednika zapadła w Warszawie w 1996 r. i z opowiadań naszej rozmówczyni dowiedzieliśmy się, że z biegiem czasu festiwal dynamicznie się rozwija znajdując coraz więcej zwolenników w większości uczelni i ośrodków naukowych stolicy i przyciąga liczną i wciąż rosnącą rzeszę słuchaczy. A może Uczelnia w Siedlcach także zorganizuje swój festiwal? – padło w końcu pytanie. Za moim pośrednictwem dotarło ono do Rektora jeszcze wtedy WSRP – prof. Lesława Szczerby. Jaka była odpowiedź, łatwo się domyśleć, skoro jesienią każdego roku z dużym powodzeniem i przy współpracy coraz szerszego grona osób i instytucji odbywa się prawdziwy naukowy maraton. W stosunku do Warszawy mamy tylko dwa lata opóźnienia w realizacji nadrzędnego celu tej imprezy, wyrażonego w postaci hasła: „Nauka jest ważna dla przyszłości Polski. Pokażemy jej możliwości i ograniczenia. Odpowiemy na Państwa pytania. Postaramy się to zrobić ciekawie i zrozumiale”.
Niektórzy jeszcze do dziś mają wątpliwości, co ma wspólnego festiwal z nauką i połączenie tych dwóch słów uważają za dziwaczne. Dlaczego festiwal? Czy może wykładowcy śpiewają zamiast mówić? W powszechnym odbiorze monopol na używanie słowa festiwal mają organizatorzy koncertów muzycznych, spektakli teatralnych, przeglądów filmowych i innych imprez artystycznych. Ale żeby naukę zestawiać z festiwalem – przecież to nieporozumienie – takie głosy nie były odosobnione.
- przeważają wykłady z różnych dziedzin wiedzy, z akcentem na tematykę przyrodniczą
- dyskusje w kawiarence festiwalowej po każdym wykładzie w kręgu osób zainteresowanych tematem
- wręczanie nagrody „Złotego Jacka” za wybitne osiągnięcia naukowe związane z regionem – nagroda ufundowana przez Siedleckie Towarzystwo Naukowe (Jacek to postać kojarząca się z Siedlcami – symbol miasta od czasów Księżnej Aleksandry Ogińskiej)
- wręczanie Medalu Mazowieckiej Niezapominajki za działalność proekologiczną
- liczne imprezy towarzyszące w postaci wystaw, konkursów, ćwiczeń, pokazów
- zaangażowanie studentów ze studenckich kół naukowych (młodzi w nauce)
- spotkania z organizacjami proekologicznymi, np. LOP, OTOP, TP „Bocian” oraz z przedstawicielami instytucji zajmujących się ochroną przyrody: dyrekcje parków narodowych i krajobrazowych.
- zapraszanie wykładowców spoza siedleckiego ośrodka naukowego
- przeglądy filmów naukowych i fotografii
- stoiska medyczne z urządzeniami diagnostycznymi
- dyplomy za uczestnictwo dla wszystkich prowadzących zajęcia, uczestników konkursów i dla uczestniczących w FN nauczycieli
Podsumowując ten wątek można stwierdzić, że festiwal nauki jest formą kontaktu środowiska akademickiego ze społeczeństwem, zachętą do współpracy, ciekawą ofertą edukacyjną, z której mogą skorzystać wszyscy chętni, niezależnie od wieku, profesji i indywidualnych zainteresowań. Organizując festiwal staramy się udowodnić, że uczelnie nie kończą się na murach okalających ich budynki, są otwarte na współpracę ze środowiskiem i pełnią w nim ogromną rolę edukacyjną, motywacyjną, opiniotwórczą i kulturotwórczą, pozostając otwartymi dla wszystkich chętnych, którzy dysponując wolnym czasem, chcą go spożytkować na własny rozwój intelektualny. Festiwal jest także okazją do promocji szkół wyższych, a poprzez współdziałanie w jego przygotowaniu osób z różnych uczelni, sprzyja budowaniu atmosfery akademickiej w mieście i zgodnej współpracy, która zawsze prowadzi do synergii efektów.
- biologia i jej różne subdyscypliny jak np.: zoologia, arachnologia, ekologia, ornitologia, sozologia, dendrochronologia, malakologia, hydrobiologia, genetyka, bioinżynieria, fizjologia zwierząt, ewolucjonizm
- matematyka
- chemia
- fizyka i astronomia
- medycyna
- psychologia
- historia, historia sztuki, zabytkoznawstwo, architektura
- politologia i nauki społeczne
- językoznawstwo i literaturoznawstwo
- filozofia i teologia
- informatyka
- kryminalistyka
- kynologia
Festiwal Nauki w Siedlcach jest przygotowywany przez Akademię Podlaską we współpracy z Wyższą Szkołę Finansów i Zarządzania w Siedlcach i innymi podmiotami realizującymi działalność edukacyjną. Do prac organizacyjnych włączają się, w miarę potrzeb, Zarządy Parków Krajobrazowych: Nadbużańskiego i Podlaskiego Przełomu Bugu, Nadleśnictwo Siedlce, Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Siedlcach, Siedleckie Towarzystwo Naukowe, ZO LOP w Siedlcach, Towarzystwo Przyrodnicze „Bocian” (wcześniej funkcjonujące pod nazwą Mazowieckie Towarzystwo Ochrony Fauny) Mazowiecka Izba Rolnicza, Polski Związek Łowiecki. Inicjatywę tę oprócz rektorów wymienionych wyżej Szkół wspierają swoim autorytetem różni ludzie tworzący Honorowy Komitet Festiwalu tworzony z zapraszanych corocznie osób sprawujących funkcje w administracji rządowej i samorządowej, posłów, dyrektorów firm.
- „Moje ulubione zwierzę”,
- „Przyroda jesienią”,
- „Mój kandydat do Nagrody Nobla”,
- „Moje wyobrażenia o pracowniku nauki”,
- „Jak wykorzystuję na lekcjach bogactwo przyrody w otoczeniu mojej szkoły”,
- „Moja oryginalna pomoc dydaktyczna do nauczania biologii i przyrody”,
- „To warto chronić! – szukamy następców dzisiejszych obiektów chronionych”,
- „Na szkle malowane”.
- „Szkłem malowane” – witraże
- „Kwiaty Polskie”
- „Flora w sztuce”
- „Drzewo”
- „Przyrodnicze inspiracje”
- „Przyrodnicze impresje”
- „Piękno leśnych kapeluszy”
- „Widzę i opisuję, bo ...”
- „Ekologiczne fraszki”
- „Architektura przyrody”
- Urzekające piękno”
- „Portret ekologa”
- „Życie na moczarach”
- „Ekotorba”
Pierwsze dwie edycje siedleckiego FN odbyły się w pomieszczeniach Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach i nazywały się sesjami wyjazdowymi Festiwalu Nauki w Warszawie. Wykładowy maraton odbywał się przez dwa dni w sali widowiskowej liczącej około 300 miejsc, na niektórych prezentacjach zbyt ciasnej, aby zapewnić wszystkim chętnym komfort siedzenia. W pomieszczeniach sąsiadujących i w holu zlokalizowane były wystawy, zajęcia ćwiczeniowe, toczyły się festiwalowe dyskusje. Kolejne edycje odbywały się już niezależnie od Biura Organizacyjnego FN w Warszawie, choć przy ścisłej współpracy z ludźmi, którzy „zarazili” nas tą formą popularyzacji wiedzy. Były to edycje z własnym programem i finansami, przeprowadzane w salach dydaktycznych Akademii Podlaskiej. W Centrum było nam bardzo wygodnie i miło, a pracownicy tej instytucji otaczali gości i organizatorów troskliwą opieką i służyli pomocą, ale tu w uczelni jest lepiej ze względu na bezpośredni kontakt z warsztatem pracy ludzi nauki, z potrzebnymi laboratoriami, środkami poglądowymi przybliżającymi omawiane problemy i ułatwiającymi ich zrozumienie.
Zwyczajem siedleckiego festiwalu, od początku jego istnienia, jest organizowanie kawiarenki festiwalowej, w której pracownicy nauki po przeprowadzonych zajęciach przy kawie, herbacie lub owocowym soku dyskutują, czasami całymi godzinami, z osobami szczególnie zainteresowanymi ich dyscypliną. Festiwal ma zresztą więcej takich stałych punktów towarzyszących mu od pierwszej edycji. Jednym z nich jest wręczanie nagród „Złotego Jacka” fundowanych przez Siedleckie Towarzystwo Naukowe za szczególne osiągnięcia badawcze i popularyzujące wiedzę. Począwszy od piątej edycji, w czasie trwania festiwalu wręczane są oryginalne, własnego pomysłu, medale Mazowieckiej Niezapominajki. Otrzymują je ci, którzy pracą społeczną, w różnorodny sposób przyczyniają się do ochrony środowiska przyrodniczego. Medal według projektu Mariana Gardzińskiego przyznawany jest przez dziesięcioosobową kapitułę pracującą pod kierownictwem prof. dr hab. Anny Stańczykowskiej – Piotrowskiej. W pierwszej edycji medal otrzymało 18 osób i instytucji z terenu woj. mazowieckiego. W drugim rozdaniu niezapominajki rozkwitły obficiej – Kapituła przyznała je 32 osobom i instytucjom, a w kolejnych latach liczba ta nieznacznie przekracza 20. Listy laureatów są zamieszczone na stronie internetowej w powiązaniu z poszczególnymi edycjami festiwalu.
Piąta edycja festiwalu była także znacząca pod innym względem. Od niej datuje się zmiana nazwy naszej imprezy z Festiwalu Nauki na Festiwal Nauki i Sztuki. Tak jest lepiej i jeszcze bardziej festiwalowo. Wtedy także przekroczony został pewien próg liczebności słuchaczy - z różnych form edukacyjnych skorzystało ponad 1500 osób.
- „Komputer nauczycielem”
- „Komunikacja w sieci internet”
- „Ptaki, które nie odlatują” – zajęcia w terenie
- „Pasjonująca chemia”
- „Mierzymy przy pomocy satelity” – zajęcia w terenie
- „Spróbuj rozwiązać” – matematyka dla utalentowanych
- „Spróbuj narysować” – zajęcia dla przyszłych artystów
- „Szkłem malowane” – jak samodzielnie wykonać witraż?
- „Jak powstaje ceramika”
- Jak powstaje rzeźba”
Wszystkim, którzy w różny sposób przyczyniają się do organizacji kolejnych edycji siedleckiego Festiwalu Nauki i Sztuki należy podziękować prosząc o dalsze wsparcie. Namawiam też inne osoby, aby zechciały włączyć się w to nasze wspólne dzieło. Każdy może swoją pracą oraz pomysłami przyczynić się do rozwoju tej cennej inicjatywy edukacyjnej, którą warto pielęgnować i rozwijać, bo jest potrzebna i ma dobre oceny wystawiane zarówno przez uczestników wpisujących się w każdym roku do księgi pamiątkowej jak i Komitet Koordynujący Festiwali Nauki w Warszawie, o czym można przeczytać w dokumentach przedstawianych także na stronach internetowych. Zapraszam zatem do współpracy. Spotykajmy się co roku jesienią, w trzecim tygodniu października, aby uczestniczyć w święcie nauki wpisanym na stałe do kalendarza ważnych imprez odbywających się w Siedlcach, mających rangę regionalną.
Ryszard Kowalski,
Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny, Instytut Biologii