medal niezapominajka miniMedal Polskiej Niezapominajki powstał z inspiracji niezapominajkowego programu edukacyjnego, zainicjowanego przez śp. Redaktora Andrzeja Zalewskiego. Zaprojektowany został przez rzeźbiarza, prof. Mariana Gardzińskiego, w sposób niezwykle skromny. Wykonano go z mosiądzu w prostej rzemieślniczej manufakturze. Jego powierzchnia nie jest gładka, gdyż w porowatej strukturze materii można zmieścić więcej uczuć i podziękowań dla społeczników poświęcających swój czas na prośrodowiskowe działania. Medal Polskiej Niezapominajki ustanowiony został przez przyrodników z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach i jest wręczany corocznie w czasie trwania Festiwalu Nauki i Sztuki w Siedlcach (w b.r. w dniach 20-23 października).

Każdy ma prawo zgłoszenia kandydata/ki! Wnioskodawcą może być indywidualna osoba, urząd, organizacja społeczna, instytucja z terenu całego kraju. Wnioski składane na piśmie rozpatruje Kapituła Medalu, pracująca pod honorowym przewodnictwem prof. dr hab. Anny Stańczykowskiej-Piotrowskiej. Od 2005 r. rozpatrywane są wyjątkowo także wnioski dotyczące osób zmarłych.

Wnioski przyjmowane są w każdym roku do 1 września. Powinny być one krótkie (nie więcej niż jedna strona tekstu) i zawierać syntetyczny opis ochroniarskich dokonań kandydata/ki, wynikających z pracy społecznej, a nie z wykonywanego zawodu. Należy także podać dokładny adres kandydata/ki, koniecznie numer telefonu lub adres poczty elektronicznej i podstawowe informacje umożliwiające kontakt z wnioskodawcą. Zgłoszenia należy kierować na adres: Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach, Instytut Biologii, ul. Bolesława Prusa 12, 08-110 Siedlce lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. . Więcej informacji można uzyskać pod telefonem: 602688622 i na stronie internetowej www.festiwal.uph.edu.pl gdzie dostępne są dane o dotychczasowych edycjach Medalu i laureatach.

Szanujmy przyrodę, honorujmy i nagradzajmy tych, którzy pracują na jej rzecz!

Ryszard Kowalski